Vyhledat
  • ZŠ 1. máje

30. výročí Sametové revoluce

Projektový týden k oslavám 30. výročí Sametové revoluce a významných listopadových událostí české historie vyvrcholil v pátek 15. listopadu společnou celoškolní aktivitou žáků I. a II. stupně.


Historické události a jejich význam byly náplní výuky dějepisu, občanské nauky, českého jazyka a příbuzných předmětů. V hodinách hudební výchovy se všech našich více než 600 žáků naučilo zpívat Československou národní hymnu a v hodinách výtvarné výchovy a pracovních činností se vyráběly transparenty s autentickými hesly z roku 1989. Žáci I. stupně měli za úkol vyrobit klíče, kterými se na demonstracích zvonilo a které jsou dodnes symbolem listopadových událostí.

Závěr našeho projektového týdne vyvrcholil v pátek 15. listopadu, kdy jsme se pokusili o vytvoření živého obrazu jednoho z listopadových dní roku 1989. Fotogalerie, která je součástí tohoto příspěvku, a zveřejněný proslov paní ředitelky dokládá pro mnohé z nás nezapomenutelný a emotivní den letošního školního roku.


Za organizaci celého projektového týdne a pátečních oslav děkujeme paní Mgr. Gocmanové, Mgr. Überallové a Mgr. Kolasové.


Výroba klíčů na I. stupni ZŠ:


Transparenty žáků II. stupně:


Abychom také Vám tuto školní akci přiblížili, zveřejňujeme na tomto místě zkrácený proslov paní ředitelky.


"Vážené kolegyně, vážení kolegové, milé porevoluční děti...


Celý tento týden jste si připomínali listopadové události roku 1989. Ukázali jste si, jak vypadal 17. listopad. My dospělí jsme většinou tyto dny prožili na vlastní kůži, ale Vám mladším se může zdát, že se jedná o vzdálenou minulost. Vždyť se to přece stalo v minulém století! Vidíte, a přece od onoho dne uběhlo pouhých třicet let!

17. listopad je Dnem boje za svobodu a demokracii. Připomněli jste si, že ne vždy byl náš národ svobodný, že za svobodu a demokracii jsme museli mnohokrát bojovat. Svoboda není samozřejmá, svoboda není zadarmo.


Snažili jsme se, abyste pochopili význam 17. listopadu a Sametové revoluce, která toho dne začala.


Dnes jsme se tu všichni sešli, abychom se pokusili vytvořit živý obraz jednoho

z listopadových dnů. Vytvořit živý obraz znamená ukázat si, jak to na takovém obrovském shromáždění vypadalo. Lidé se scházeli nejdříve na Václavském náměstí a později na Letenské pláni. Nebyli jen z Prahy, ale přijížděli do hlavního města z celé České republiky. Drželi v rukou hesla stejně jako vy a v kapsách měli klíče stejně jako vy. Poslouchali řečníky, slavné písně, zpívali hymnu a zvonili klíči stejně, jako to za chvíli uděláme my.

To všechno teď tedy uděláme jako oni a zkusíme si tak živě přiblížit tehdejší atmosféru.


Víte, proč se vlastně zvonilo klíči?

Cinkání klíči vzniklo spontánně, nikdo ho nenařídil. Cinkání mělo znamenat "poslední zvonění" pro tehdejší vládu. Lidé chtěli dát najevo, že mají odejít, že jejich vláda skončila. Cinkalo se nejen klíči, ale vším, co měli lidé po ruce. Mnoho z nich si na demonstrace začalo nosit dokonce i budíky.


A víte, kolik lidí se vešlo na Letnou? 800 000! To je více než 8 Havířovů.


Po skončení jedné z největších demonstrací lidé vytvořili lidský řetěz který vedl až k Pražskému hradu. I ten se pokusíme napodobit. Měl by symbolizovat jednotu nás všech.


Než zazní hymna, než si společně zazpíváme hymnu, ukončím tuto část našeho setkání slovy Václava Havla:

PRAVDA A LÁSKA MUSÍ ZVÍTĚZIT NAD LŽÍ A NENÁVISTÍ."


Lidský řetěz symbolizující jednotnost nás všech:


0 zobrazení

© 2020 by  ZS 1. maje HAVIROV  | Proudly created with Wix.comTerms of Use  |   Privacy Policy